Ako vyrobiť nástrahu?

Rybári to dnes majú jednoduché, čokoľvek z veľkého výberu nástrah možno zakúpiť už hotové a v dokonalom prevedení, napriek tomu ale niekedy nadíde situácia, že by človek chcel niečo vyložene podľa svojho gusta. Nie len tak poupraviť, priamo vyrobiť vlastnoručne. Navyše aj ten pocit, keď ulovíte rybu na vlastnoručne vyrobenú nástrahu, ten je jednoducho na nezaplatenie. Urobiť si boilies alebo pelety podľa svojho, pritom problém nie je.

Rybári to dnes majú jednoduché, čokoľvek z veľkého výberu nástrah možno zakúpiť už hotové a v dokonalom prevedení, napriek tomu ale niekedy nadíde situácia, že by človek chcel niečo vyložene podľa svojho gusta. Nie len tak poupraviť, priamo vyrobiť vlastnoručne. Navyše aj ten pocit, keď ulovíte rybu na vlastnoručne vyrobenú nástrahu, ten je jednoducho na nezaplatenie. Urobiť si boilies alebo pelety podľa svojho, pritom problém nie je.

Doba čítania 5 min.
Kamila, redakcia Heureka.sk

Z čoho ich urobíme?

Pre výrobu boilies možno použiť hotové zmesi, čím nám odpadne veľa práce s miešaním veľkoobjemových komponentov, mliečnych proteínov, múčky, drvených semienok a ingrediencií, ktoré si tí najväčší znalci držia často ako dobre strážené tajomstvo. Aj hotovú zmes môžeme pochopiteľne nadopovať, doplniť o aromatické a ďalšie prísady, receptov na "zaručene najlepší" boilies nájdete ľahko veľa napríklad na internete.

Asi nemá cenu vymýšľať niečo úplne prevratné, ale prečo neskúsiť vlastnoručne vyrobené boilies s nejakou nezvyčajnou príchuťou, alebo si len vyrobiť nástrahy podľa receptu, ktorý nám pod prísahou zveril kamarát, inak veľmi úspešný rybár? Ak základ zmesi nechcete miešať, vyberte si nejakú neutrálnu alebo takú, s ktorou máte dobré skúsenosti, potom ju môžete upraviť a vylepšiť a hurá do tvarovania guličiek! Rozmyslite si, či kúpite už hotovú zmes, s ktorou už by ste nemali žiadne veľké experimenty vykonávať, alebo sa rozhodnete pre základnú zmes, pri ktorej sa pri finalizácii môžete veselo pohybovať na hranici medzi alchýmiou a kuchárskym umením. Výber je rozmanitý, rovnako ako veľkosť jednotlivých balení.

Kdeže tvarovať v ruke

to by ste si dali, u boilies je pri intenzívnejšom zakrmovaní pomerne veľká spotreba guličiek a tak samozrejme na tento účel rybári vymysleli veľa šikovných pomôcok, ktoré prácu výrazne urýchlia, uľahčia a zefektívnia. Asi najobľúbenejšou a osvedčenou pomôckou sú takzvané Rollball, dosky s profilovaným povrchom, ktoré nám počas niekoľkých pohybov umožnia vyrobiť pomerne veľké množstvo guličiek naraz.

Rollball je najčastejšie kovový, má polkruhové drážky a nelepivý povrch, rovnako ho však pred tvorbou boilies zľahka pomocou handričky alebo štetca potrite olejom alebo špeciálnou emulziou, aby sa guličky nelepili. Podľa hĺbky polkruhových profilov si vyberiete taký, aby boilies mali požadovaný priemer. Rollball sa vyrábajú najčastejšie pre tvorbu nástrah s priemerom od 8 mm až po trojcentimetrové gule. Je dobre mať niekoľko Rollball, pretože nie zakaždým budú ryby mať záujem o jednu veľkosť, práca s nimi je jednoduchá a rollball sa predovšetkým kaprárom rozhodne oplatí aj z ekonomického hľadiska.

Doska alebo pištoľ?

Samozrejme poriadne a dôkladne premiesiť a premiešať to je priorita, otázkou skôr ale je, ako z tej hmoty následne vytvoriť valčeky v dĺžke, zodpovedajúce šírke Rollball. Možností je niekoľko, tou asi najjednoduchšou je vaľkanie cesta do požadovaného tvaru pomocou rolovacej dosky. Tá umožňuje vytvoriť valčeky v dvoch priemeroch, ktoré sa o niekoľko milimetrov odlišujú, to je dané odlišne vysokými bočnicami na stranách, jednoduchým otočením zmeníme požadovaný priemer valčeka.

Bochníček cesta umiestnite na pracovnú plochu a pomocou rolovacej dosky veľmi ľahko behom chvíľky vytvoríte dlhé valčeky, ktoré už budú vhodné na použitie v Rollball. Pracovnú dosku je vhodné pokryť silnejším igelitom, dobre poslúži na tento účel aj plastový obrus alebo iná hladká, nelepivá fólia. Vytvarujeme si potrebný počet valčekov a bezodkladne sa dáme do výroby boilies, než stačí oschnúť a stuhnúť.

Veľmi praktickou pomôckou pre výrobu valčekov z poriadne spracovaného cesta na boilies je špeciálna vytlačovacia pištoľ, ktorá je vybavená koncovkou s voliteľným priemerom, preto vytlačený valček bude mať požadovanú silu. Dĺžku urobíme úplne presnú, pretože môžeme vytláčať cesto rovno na rollball. Pre tvorbu treba namiešať cesto v správnej konzistencii, ani príliš tuhé, ani prehnane riedke.

Väčšina pištolí funguje na podobnom princípe, ako sú tie pre vytláčanie. Veľkosť pištole je daná tým, koľko budeme boilies vyrábať, keď vás začnú bolieť ruky, urobte si pokojne prestávku. Výroba boilies by sa v žiadnom prípade nemala stať drinou, myšlienka na lahodné guličky, ktorým žiadny kapor iste neodolá, vám dodá ďalšiu energiu. Vyrábajú sa aj pištole dvojručné so zásobníkom, občas sa stretnete aj s ponukou pištole, využívajúcou k uľahčeniu práce stlačený vzduch.

Môžeme váľať

Samotné vytváranie guličiek je rýchle, jednoducho priložíte hornú dosku na spodnú, na ktorej leží jeden alebo dva valčeky z cesta, na okrajoch do seba diely zapadnú a potom jednoducho niekoľkými pohybmi k sebe a od seba prejdete hornou doskou. Spodná by mala byť vybavená gumovými nožičkami, ktoré zaistia stabilnú polohu a bránia skĺznutiu. Práca ide krásne od ruky a guličky sú jedna ako druhá, radosť pozerať!

Boilies vyrábame v horizontálnej polohe, zaujímavým nápadom ale je aj šikmo naklonená doska, kedy diely zosadíte a hornú posuniete o kúsok nižšie, vytlačíte valček hmoty a guľôčky po uvalení budú vypadávať do korýtka, ktoré ste umiestnili pod naklonený rollball. Potom ostáva len krátko povariť podľa návodu na zmesi a nástraha je na použitie. Nezabudnite svoje boilies otestovať, napríklad v pohári alebo nepoužívanom akváriu. Zaujímavý je predovšetkým čas a priebeh rozpadávania a rýchlosť klesania po vhodení do vody.

Hotové uvarené boilies (čím väčšie guličky, tým dlhšie variť) možno ešte nadopovať, aromatizovať alebo obaliť pomocou jednej želatíny v najrôznejších sypkých alebo hrubšie nadrtených dobrotách. Používajú sa často aj rôzne esencie, oleje, dipy, boostery, výťažky, cesnak sušený aj granulovaný, korenie, škorica, aníz alebo zriedený alkohol. Boilies usušíme a dobre uložíme na suché, vetrané miesto, môžeme ho ale tiež zraziť, naložiť alebo konzervovať mnohými ďalšími spôsobmi. Pre istotu boilies uložené v hustom vrecku občas skontrolujte, nesmú žltnúť a pozor aj na mole a škodcov. Žiadny strach, vyrobíte lepšie boilies než majú vaši kamaráti!